Historia Anglii według Jane Austen – polskie tłumaczenie

Własną wizję Historii Anglii Jane Austen spisała w 1791 roku, gdy miała 15 lat. Tekst wchodził w skład 2 tomu Juweniliów, zbioru wczesnych prac pisarki, a zadedykowany był Cassandrze Austen, siostrze pisarki. Stosunek nastoletniej Jane do historii może oddawać opinia jej młodej i naiwnej bohaterki, Catherine Morland:

Historią prawdziwą, poważną historią nie potrafię się interesować. (...) Czytuję trochę z obowiązku, ale wszystko, co tam jest, albo mnie złości, albo nudzi. Kłótnie papieży i królów, wojny, zarazy na każdej stronicy, wszyscy mężczyźni nicponie i kobiet niemal wcale, to takie nużące. Często się zastanawiam, jak to jest, że to takie nudne, przecież to musi być w większości zmyślone. Te mowy, które wkładają bohaterom w usta, ich myśli i zamiary: przecież większość tego to na pewno dzieło wyobraźni, a właśnie wyobraźnia najbardziej mnie zachwyca w innych książkach. (Opactwo Northanger, r. 14)

Książką, dzięki której Jane Austen zapoznała się z historią swojego kraju, była Historia Anglii Olivera Goldsmitha. Od czasu publikacji w 1771 była jedną z najpopularniejszych książek o historii Anglii, wielokrotnie wznawianą jeszcze w XIX wieku. Rodzina Austenów posiadała 4-tomowe wydanie z 1771 roku, zawierające drzeworyty przedstawiające monarchów, które zostały pomalowane przez któreś dziecko z Austenów - rodzinny przekaz głosi, że przez samą Jane. Ilustracje te były prawdopodobnie inspiracją dla Cassandry, która stworzyła 13 portretów królów do dzieła swojej siostry.

Historia Goldsmitha, której pełny tytuł brzmiał: Historia Anglii od czasów najwcześniejszych do śmierci Jerzego II, z pewnością zainspirowała Jane Austen do napisania własnej wizji historii Anglii. Podobieństwa zaczynają się już przy tytule - jej nosi tytuł: Historia Anglii od czasów panowania Henryka IV do śmierci Karola I. Dalej pisarka kpiła z rzekomej bezstronności historyka, którą skomentowała jeszcze na marginesie 4-tomowego wydania należącego do jej rodziny: "Och, doktorze Goldsmith! Jesteś tak stronniczym historykiem jak ja!". Dlatego też własną historię opisała jako dzieło "stronniczego, uprzedzonego i niedouczonego historyka". Na samym końcu zaś ostrzegła, że "w tej historii niewiele będzie dat", prawdopodobnie wyładowując swoją złość na Goldsmitha, który w dużym stopniu pominął ten element w swoim dziele, według wyliczeń Jane podając 8 dat, które dokładnie spisała na wolnej karcie domowego egzemplarza I tomu.

W Historii 15-letnia Jane Austen konsekwentnie daje wyraz swoim poglądom i sympatiom, afiszuje się ze swoją niewiedzą i powołuje się na sztuki teatralne, powieści oraz opinie znajomych. Z całym tekstem można się zapoznać tutaj (Tłumaczenie i przypisy: Akaterine (administrator Miss Jane Austen), utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska)

Źródło

History of England « Austenonly

Zasoby

Komentarze

Ηi I aam so excited I fօund your web site, I reаlly found yoou by
error, while Ι was lolking onn Digg fоr somеthіng else,
Аnyhow І am heгe now and woսld just lіke to say
many tһanks foг a remarkable post ɑnd a alⅼ round entertaining blog (І apso
love tһe theme/design), I ԁon't hqve time to go thrߋugh it all аt the moment
but I һave bookmatked іt and alsso aԁded inn your RSS feeds, so
wһеn I һave tіme Ι ᴡill Ьe Ƅack tⲟ read much more, Please do keep up tһe fantastic job.

Нere іs my web pagе :: professional property valuation ( Gusetavo - http://pixiedark.xyz )

Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with
us so I came to check it out. I'm definitely
enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Superb blog and fantastic style and design.

It is thе beѕt tіme to mаke s᧐me plans foг the
future and іt'ѕ tіme to be happү. Ӏ have read this post and iff І coulԁ I desire tⲟ
suցgest you few intеresting things oг tips. Pehaps
уou can write nexct articles referring t᧐ thіѕ article.
I desire tⲟ read eνen mߋre things ɑbout it!

Mү homeрage :: <a href="http://funnylinks.cf/pixied">property valuation sydney</a>

Strony

Dodaj komentarz