Historia Anglii według Jane Austen – polskie tłumaczenie

Własną wizję Historii Anglii Jane Austen spisała w 1791 roku, gdy miała 15 lat. Tekst wchodził w skład 2 tomu Juweniliów, zbioru wczesnych prac pisarki, a zadedykowany był Cassandrze Austen, siostrze pisarki. Stosunek nastoletniej Jane do historii może oddawać opinia jej młodej i naiwnej bohaterki, Catherine Morland:

Historią prawdziwą, poważną historią nie potrafię się interesować. (...) Czytuję trochę z obowiązku, ale wszystko, co tam jest, albo mnie złości, albo nudzi. Kłótnie papieży i królów, wojny, zarazy na każdej stronicy, wszyscy mężczyźni nicponie i kobiet niemal wcale, to takie nużące. Często się zastanawiam, jak to jest, że to takie nudne, przecież to musi być w większości zmyślone. Te mowy, które wkładają bohaterom w usta, ich myśli i zamiary: przecież większość tego to na pewno dzieło wyobraźni, a właśnie wyobraźnia najbardziej mnie zachwyca w innych książkach. (Opactwo Northanger, r. 14)

Książką, dzięki której Jane Austen zapoznała się z historią swojego kraju, była Historia Anglii Olivera Goldsmitha. Od czasu publikacji w 1771 była jedną z najpopularniejszych książek o historii Anglii, wielokrotnie wznawianą jeszcze w XIX wieku. Rodzina Austenów posiadała 4-tomowe wydanie z 1771 roku, zawierające drzeworyty przedstawiające monarchów, które zostały pomalowane przez któreś dziecko z Austenów - rodzinny przekaz głosi, że przez samą Jane. Ilustracje te były prawdopodobnie inspiracją dla Cassandry, która stworzyła 13 portretów królów do dzieła swojej siostry.

Historia Goldsmitha, której pełny tytuł brzmiał: Historia Anglii od czasów najwcześniejszych do śmierci Jerzego II, z pewnością zainspirowała Jane Austen do napisania własnej wizji historii Anglii. Podobieństwa zaczynają się już przy tytule - jej nosi tytuł: Historia Anglii od czasów panowania Henryka IV do śmierci Karola I. Dalej pisarka kpiła z rzekomej bezstronności historyka, którą skomentowała jeszcze na marginesie 4-tomowego wydania należącego do jej rodziny: "Och, doktorze Goldsmith! Jesteś tak stronniczym historykiem jak ja!". Dlatego też własną historię opisała jako dzieło "stronniczego, uprzedzonego i niedouczonego historyka". Na samym końcu zaś ostrzegła, że "w tej historii niewiele będzie dat", prawdopodobnie wyładowując swoją złość na Goldsmitha, który w dużym stopniu pominął ten element w swoim dziele, według wyliczeń Jane podając 8 dat, które dokładnie spisała na wolnej karcie domowego egzemplarza I tomu.

W Historii 15-letnia Jane Austen konsekwentnie daje wyraz swoim poglądom i sympatiom, afiszuje się ze swoją niewiedzą i powołuje się na sztuki teatralne, powieści oraz opinie znajomych. Z całym tekstem można się zapoznać tutaj (Tłumaczenie i przypisy: Akaterine (administrator Miss Jane Austen), utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska)

Źródło

History of England « Austenonly

Zasoby

Komentarze

Você terá aproximação ao que há de mas atual em termos de
programação, por intermédio de uma didática facilitada e também completa.
é rabi em pulos, proponho que, para comemorar nosso conciliação de amizade, Sou mestra de
uma local de ensino técnica e adotei como material de escora as suas video
aulas. me dê um curso de pulos, para eu ficar tão puladora
como No curso, aprenderemos a fabricar listagem de produtos, rotinas
de pesquisa, mudança e também exclusão de dados.

Feel free to visit my weblog - videotutorial 7 del curso de php y mysql ( general-kim.tk - http://general-kim.tk/index.php?mid=board_pCmL63&document_srl=872271 )

I believe what you published was very reasonable. However, what about this?

suppose you wrote a catchier post title? I mean, I don't want
to tell you how to run your blog, however suppose you added a post title
to maybe get people's attention? I mean Dodaj komentarz | Miss Jane
Austen is a little vanilla. You could peek at Yahoo's front page
and see how they create article titles to grab viewers to click.
You might add a video or a related pic or two to get people interested about
everything've written. In my opinion, it would make your website a little bit more interesting.

Here is my blog ... <a href="http://poemreader.ning.com/profiles/blogs/allavsoft-license-name-and-cod... full version free download</a>

I wish to get across my appreciation for your generosity in support of those people that need help on the subject matter.
Your real dedication to passing the solution up and down came to be
astonishingly beneficial and has truly enabled somebody much like me to arrive
at their desired goals. Your valuable tips and hints
implies so much to me and substantially more to my fellow workers.
Thanks a ton; from all of us.

Here is my blog tinh bot nghe an binh - http://104.131.73.223:8080/profile.php?id=1222337

Strony

Dodaj komentarz