Filmy o Jane

The Real Jane Austen, 2002 - fabularyzowany dokument telewizyjny przybliżający życie Jane Austen od narodzin do śmierci. Narratorem filmu jest Anna Chancellor, wielbicielom Jane Austen znana jako Caroline Bingley z serialu BBC z 1995 roku, która jest również potomkinią brata Jane, Edwarda Knighta. W rolę Jane Austen wcieliła się Gilian Kearney. Film wiernie i obiektywnie przedstawia losy pisarki. Można go obejrzeć na youtube, w 8 częściach (link do cz. 1).
Szczegóły: IMDB
Zakochana Jane (Becoming Jane), 2007 - kinowy film biograficzny o Jane, który wywołał wiele kontrowersji wśród wielbicieli pisarki. W tytułową rolę wcieliła się amerykańska aktorka Anne Hathaway. Film miał przybliżyć okoliczności powstania Pierwszych wrażeń, pierwowzoru Dumy i uprzedzenia. Twórcy założyli, że fabuła powieści jest właściwie odbiciem losów Jane, a inspiracją do napisania był romans (niepotwierdzony przez historyków) z Tomem Lefroy'em, którego Jane poznała zimą 1796 roku, gdy miała 21 lat. Choć film jest ładnie nakręcony i dobrze zagrany, a atmosfera porusza serca wielu widzów, to fabuła znacznie mija się z prawdą i wyolbrzymia znaczenie przelotnej znajomości na życie pisarki.
Szczegóły: IMDB, Filmweb
Jane Austen żałuje (Miss Austen Regrets), 2008 - film telewizyjny produkcji BBC był niejako odpowiedzią na Zakochaną Jane. W rolę Jane wcieliła się Olivia Williams. Wersja przybliża ostatnie lata życia pisarki - widzowie poznają ją jako dojrzałą kobietę, mającą za sobą pierwsze sukcesy wydawnicze. Problemy sercowe siostrzenicy Fanny oraz zawarte i odnowione znajomości skłaniają Jane do przemyśleń na temat dokonanych w życiu wyborów. Wbrew tytułowi film nie odpowiada na pytanie, czy Jane Austen żałowała. Film ze swoją spokojną atmosferą może nie przypaść do gustu tym, którym bliższa jest burzliwa wizja życia Jane z wersji z Anne Hathaway, jednak nie powinien zawieść nikogo, kto oczekuje przede wszystkim rzetelnej biografii.
Szczegóły: IMDB, Filmweb