Czy Jane Austen została zamordowana?

Jane Austen zmarła w lipcu 1817 roku po długiej chorobie, jednak nie udało się ustalić, na co dokładnie cierpiała pisarka. Najczęściej mówi się o chorobie Addisona, nadczynności kory nadnerczy, ale nie wyklucza się raka. Jednak pojawiła się nowa teoria mówiąca o tym, że pisarka została otruta. Według Lindsay Ashford, dziennikarki zajmującej się zbrodniami z przeszłości, fragmenty listów Austen sugerują, że była ona podtruwana arszenikiem. Słynna brytyjska autorka pisała w liście: "Jest mi teraz dużo lepiej i stopniowo odzyskuję dobry wygląd; wcześniej był dość kiepski, byłam biało-czarna i każdego innego koloru, którego nie powinnam przybierać". Dziennikarka tłumaczy: "Jeśli przez dłuższy okres czasu przyjmujesz go w małych dawkach, na skórze pojawiają się czarne plamy. To tak zwany efekt kropli; całe fragmenty skóry przybierają kolor brązu lub czerni, inne z kolei stają się białe".

Ashford ponadto zbadała pukiel włosów pisarki, który pojawił się na aukcji w 1948 roku. We włosach był arszenik, a jego ilość wskazuje, że Austen przyjmowała truciznę przez kilka miesięcy przed śmiercią. Choć arszenik był wówczas częstym składnikiem leków i wchodzić w skład tych przyjmowanych przez pisarkę, dziennikarka twierdzi, że to nie musiał być przypadek: "Nie można wykluczyć morderstwa. Jeżeli wgłębić się w jej życie rodzinne, widać, że wiele nie zostało jeszcze ujawnione i może jest w tym motyw morderstwa. Na początku XIX wieku wielu ludzi uciekło oskarżeniom o otrucie arszenikiem, ponieważ dopiero w 1836 roku powstał test Marsha, dzięki któremu można było wykryć obecność arszeniku w ciele zmarłego". Całą swoją teorię Lindsay Ashford przedstawiła w książce The Mysterious Death of Miss Austen (Tajemnicza śmierć panny Austen).

Źródła

Podobne artykuły

Komentarze

I przez przypadek to zdumiewające odkrycie zbiega się w czasie z zapowiedzią kolejnej przeróbki Dumy i uprzedzenia, tym razem w wersji kryminalnej. Czy tylko ja dostrzegam tu chwyt marketingowy?

Cechą choroby Addisona są ciemne przebarwienia skóry związane ze stymulacją melanocytów; może wynikać z autoimmunologii lub nierzadkiej w tamtych czasach gruźlicy - np. nadnerczy. Wielka szkoda, że Austen zmarła przed czasem, niemniej mam nadzieję, że przynajmniej miała świadomość swoich osiągnięć.

Dodaj komentarz