Nieznany portret Jane Austen(?)

Choć wiek XVIII i początek XIX, będące okresem rozkwitu brytyjskiego malarstwa portretowego, przyniosły wizerunki większości wielkich postaci tamtych czasów, wygląd Jane Austen pozostaje zagadką. Jedynym wizerunkiem o potwierdzonej autentyczności jest amatorski szkic Cassandry Austen, który, według przekazów, budził mieszane uczucia już wśród najbliższej rodziny Jane. Z kolei wizerunki, które powstały w późniejszych latach, opierały się na rysunku Cassandry lub były tylko wytworem wyobraźni, trudno więc na ich podstawie wnioskować, jak naprawdę mogła wyglądać pisarka.

Jane Austen Jednym z portretów, uważanych za wytwór wyobraźni nieznanego artysty, jest szkic, znajdujący się obecnie w posiadaniu Pauli Byrne, brytyjskiej pisarki i biografki. Portret ten został kupiony na aukcji antykwarycznej za sumę 2 tysięcy funtów. Jego wcześniejsze losy nie są dobrze znane – wiadomo, że był własnością Johna Fostera, prawnika i członka parlamentu, a po jego śmierci na początku lat 80. XX wieku trafił w ręce handlarza. W katalogu aukcyjnym opisano go jako „fikcyjny portret Jane Austen”, lecz Byrne, widząc podobieństwo między kobietą na portrecie a braćmi pisarki, postanowiła dowiedzieć się o nim jak najwięcej, a tym samym dowieść jego autentyczności (lub jej braku). Etapy „śledztwa” zostały przedstawione w filmie dokumentalnym „Jane Austen: The Unseen Portrait”, wyemitowanym przez BBC 26 grudnia 2011 roku.

W wyniku konsultacji ze specjalistami Byrne dowiedziała się, że technika wykonania ( plumbago) była najbardziej popularna w XVII i XVIII wieku, zaś w XIX niemalże całkowicie wyszła z użycia, podobnie jak papier welinowy, na którym wizerunek powstał. Jednak rysunek z pewnością powstał w okresie 1811-1869, czego dowodem jest użycie przez autora portretu barwnika znanego jako constant white. Hilary Davidson, historyk ubioru i kustosz oddziału Mody i Rzemiosła Artystycznego w Museum of London, określiła, że sukienka pochodzi z lat 1814-1816 i na rysunku nie ma żadnego elementu, który mógłby świadczyć, że powstał w późniejszym okresie.

Istotna jest kompozycja portretu. Kobieta na nim przedstawiona siedzi na tle okna, z którego widać wieżę kościoła (rozpoznany jako kościół św. Małgorzaty w opactwie Westminster), co może wskazywać na jej związki z kościołem (Jane była córką pastora). Z kolei kot, leżący na stoliku, uważany był za atrybut staropanieństwa. Nie ulega wątpliwości również to, że kobieta jest pisarką – gdyby pisała list, trzymałaby pojedynczą kartkę papieru, a nie cały blok.

Kolejnym dowodem jest niezwykłe podobieństwo między kobietą z portretu a braćmi Jane szczególnie kształt nosa, ust i oczu. Prowadzi to do pytania, że jeżeli jest to portret fikcyjny, to skąd wzięło się uderzające podobieństwo do rodzeństwa pisarki:

Rodzeństwo Austen

Największe wątpliwości budzi podpis na drugiej stronie – Miss Jane Austin. Błąd w pisowni nazwiska sugeruje, że został on wykonany przez kogoś, kto nie znał rodziny Austenów, a tym samym nie mógł wiedzieć, jak wyglądała Jane. Jednak Paula Byrne odkryła, że w szerokim kręgu znajomych rodziny była Eliza Chute, która, jak wskazują zachowane listy i pamiętniki, zawsze pisała błędnie nazwisko Austenów, a ponadto miała talent do rysowania i możliwe jest, że ona i jej rodzina znali tożsamość autorki Dumy i uprzedzenia. Sama Jane i rodzina Chute nie byli w zbyt bliskich kontaktach, więc mało prawdopodobne jest, że Jane pozowała Elizie, lecz ta z pewnością wiedziała, jak wygląda młodsza panna Austen i mogła ją narysować z pamięci. To rozwiązywałoby również zagadkę kościoła, który widać w tle rysunku – Eliza nie tylko uczęszczała do kościoła św. Małgorzaty i wzięła w nim ślub, ale również widziała go z okien swojego domu.

Wyniki swoich dociekań Paula Byrne przedstawiła trzem badaczkom życia i twórczości Jane Austen: Deirdre Le Faye, Claudii Johnson z Uniwersytetu Princeton i Kathryn Sutherland z Oksfordu. Le Faye stanowczo opierała się temu, że portret może przedstawiać pisarkę, lecz dwie pozostałe panie pozostały otwarte na teorię, że został on narysowany przez amatora, który znał Jane, choć niekoniecznie musiał być w najbliższym kręgu jej znajomych.

Istotne okazało się pytanie: czy Jane Austen chciałaby zostać sportretowana jako pisarka? Niektórzy badacze twierdzą, że nie, jak profesor Judith Hawley, która uznała, że o stosunku do własnej twórczości i własnego statusu świadczy fakt, że Jane zwykle chowała zapisane kartki, gdy ktoś wchodził do pokoju, i całkowicie zadowalało ją to, że wie o tym tylko najbliższa rodzina. Podobnego zdania jest Deirdre Le Faye, dla której kobieta na portrecie przybrała pozę „jestem wielką pisarkę”, czy biografka Claire Tomlin, dla której kobieta na portrecie śmiało prezentuje się światu. Obie te pozy, w opinii obu pań, sprzeczne są z charakterem pisarki. Inaczej interpretuje to Claudia Johnson, która widzi Jane jako osobę odważną i żywiołową, która była dumna ze swojego statusu jako powieściopisarki.

Być może nigdy nie zostanie dowiedzione, czy portret przedstawia prawdziwą Jane Austen, lecz możliwe jest, że przekona tych wielbicieli pisarki, którzy nie są usatysfakcjonowani szkicem Cassandry oraz tych, którzy widzą w niej osobę świadomą swojej wartości jako pisarki, nie zaś słodką, starszą ciotkę, dla której pisanie zawsze pozostawało wyłącznie w sferze rozrywki.

Na podstawie:

Słowa kluczowe: 

Komentarze

[url=http://.modartistika.com/922-oakley-polarized-lenses-review.php]Oakley Polarized Lenses Review[/url]
Digital photography may appear quite complicated and included, but when you know what you really are carrying out, it can be a very interesting leisure time action. Should you don't know what you will be undertaking, you will have a lot of bad pictures. Anxiety not, the tips shown below will help you stay away from this.
http://www.phoenixgalleryparkcity.com/194-omega-speedmaster-images.html
Promoting your small business can be fast and simple when you know how to make it happen. An incredible choice is to take into account setting up a web site for your own home organization. You are able to setup the web site by yourself inside a day time. It is possible to sign up your domain totally free in some instances, but most cost you a small payment to register them. It might be worth the payment when you are producing huge income.
[url=http://.heart-of-steel.com/fendi-bag-mens-882.html]Fendi Bag Mens[/url]
It is important that you simply find a way to give up smoking. The results they have in your wellness are detrimental. Once you add more this towards the strain on your relationships with non-smokers and the amount of money it takes out of your budget each month, it's easy to see why you need to have content like this to tell you techniques you can use to ultimately quit.
http://www.bluenoteeurope.com/348-adidas-zx-flux-white-rose.php
A tremendous mistake people who own dogs make is usually to allow their pet dogs free reign of your home. Quite, you must restriction areas they are allowed to check out with doggy gateways. This will assist you to reassert your self as the alpha in your house and they will adore you more because of it.
[url=http://.cuasquias.com/nike-roshes-men-grey-315.htm]Nike Roshes Men Grey[/url]
When picking out what snack to nibble on throughout the day, select berries. Blueberries, strawberries and blackberries not merely present you with extra electricity, but are wonderful resources for herbal antioxidants to help you become feel exceptional as being the time dons on. Restricting the free radicals internally in your body will lower your tension.
http://www.canakkalefrm.com/football-cleats-mid-cut-013.php
Consider adding Co-enzyme Q 10 to your daily diet to help with the aging process. A dose of 100 milligrams every day should be enough. Co-enzyme Q 10 can assist blood flow, shield your center helping boost your entire body with the cell level. This is a potent dietary supplement to enhance your diet plan.
[url=http://.euromar2008.com/nike-air-presto-unholy-cumulus-142.html]Nike Air Presto Unholy Cumulus[/url]
When you appear limited to price when looking for homeowner's insurance policy, the business you decide on could well be 1 where you bargain simply with a distant get in touch with middle. But when a plant drops on your home, you need an individual with the office close by, somebody that will in fact come out and check out the harm.
[url=http://.marquisemarket.com/balenciaga-pink-shoes-813.html]Balenciaga Pink Shoes[/url]
When trying to keep information of the assets in case there is the desire to spot a compensation claim, consider pictures of the crucial or large ticket products. The photos can often be employed to show value, and track down very similar things to learn alternative charge. Have a replicate backup of your images in the safety down payment box on your banking institution.

Dodaj komentarz