Pierścionek należący do Jane Austen sprzedany na aukcji

10 lipca na aukcji w londyńskim Sotheby’s zlicytowano nieznany dotąd badaczom pierścionek należący do Jane Austen. Początkowo szacowano, że jego cena wyniesie około 30 tysięcy funtów, lecz ostatecznie został kupiony za sumę 126 tysięcy przez nieznanego nabywcę, licytującego przez telefon.

Prosty pierścionek z turkusem pasuje do stylu pisarki, której ulubioną biżuterią był topazowy krzyżyk, prezent od brata Charlesa, i która w 1813 obdarowała siostrę naszyjnikiem, który w liście z 24 maja opisała następująco: "Nabyłam dla Ciebie medalion (…) jest dyskretny i gładki, oprawny w złoto”. George Heaton, pracownik domu aukcyjnego, stwierdził: „Nietrudno wyobrazić sobie go na palcu Jane Austen. Jest elegancki i stylowy, ale prosty, a przy tym nie był zbyt drogi

Pierścionek był w posiadaniu rodziny Austenów od 200 lat. Został przekazany Cassandrze, która trzy lata po śmierci pisarki podarowała go Eleanor Jackson po tym, jak ta zaręczyła się z Henrym Austenem, ulubionym bratem Jane. Eleonor w 1869 roku ofiarowała go Caroline, córce Jamesa Austena, najstarszego z rodzeństwa. W tym samym roku brat Caroline, James Edward Austen-Leigh, z pomocą siostry, napisał A Memoir of Jane Austen. Caroline nigdy nie wyszła za mąż, a pierścionek przekazała swojej bratanicy Mary.

Źródła

Dodaj komentarz