Juwenilia

Juwenilia to kolekcja wczesnych prac Jane Austen, pisanych dla rozrywki własnej i rodziny. Austen pisała je w latach 1787-1793, czyli między 11. a 18. rokiem życia. Zachowały się w postaci trzech spisanych ręcznie notatników, z których pierwszy jest w posiadaniu Bodleian Library w Oxfordzie, a dwa kolejne - British Library w Londynie.

W skład Juweniliów wchodzą przede wszystkim krótkie satyry i farsy (np. Love and Freindship, Frederic & Elfrida), nie brak jednak poważniejszych opowiadań (The Three Sisters), a nawet próby powieści (Catherine, or the Bower). Dobór tematyki jest znacznie swobodniejszy niż w powieściach. W Jack and Alice Austen pisała o alkoholizmie, dość powszechnym w jej czasach, o którym rzadko wspominała w powieściach, zaś w The Three Sisters zawarła wręcz brutalną charakterystykę bohaterów oraz przedstawiła nikczemną stronę "targowiska matrymonialnego".

Zawartość

Tom pierwszy
Frederic & Elfrida
Jack & Alice
Edgar & Emma
Henry and Eliza
The Adventures of Mr. Harley
Sir William Mountague
Memoirs of Mr. Clifford
The Beautifull Cassandra
Amelia Webster
The Visit
The Mystery
The Three Sisters
A beautiful description
The generous Curate
Ode to Pity
Tom drugi
Love and Freindship
Lesley Castle
Historia Anglii
A Collection of Letters
The female philosopher
The first Act of a Comedy
A Letter from a Young Lady
A Tour through Wales
A Tale
Tom trzeci
Evelyn
Catharine, or the Bower

Najbardziej znane opowiadania to Love and Freindship oraz Historia Anglii, znajdujące się w drugim tomie.

Love and Freindship

pol. Miłość i przyjaźń, podtytuł: Deceived in Freindship and Betrayed in Love (Oszukana w przyjaźni i zdradzona w miłości).
Opowiadanie, w rękopisie noszące miano powieści, datowane jest na 1790 rok. Przyjęło się nie poprawiać literówki tytule (Freindship zamiast Friendship), która wielokrotnie powtarza się w samym tekście. Opowiadanie było dedykowane Elizie de Feuillide, kuzynce Austenów, która wiele lat później poślubiła brata Jane, Henry'ego.
Podobnie jak późniejsza Lady Susan, powieść napisana została w formie epistolarnej, w postaci listów Laury do Marianne, która była córką jej przyjaciółki Isabel. Love and Freindship jest parodią powieści romantycznych, które Jane czytywała jako dziecko.
Skan rękopisu znajduje się na stronie projektu Jane Austen Fiction Manucsripts

The History of England

Historia Anglii powstała w 1791 roku, gdy pisarka miała 15 lat. Jest to parodia, w której autorka naśmiewa się z popularnych wówczas podręczników do historii, takich jak The History of England from the Earliest Times to the Death of George II (Historia Anglii od najdawniejszych czasów do śmierci Jerzego II) Olivera Goldsmitha, napisanej w 1771 roku. Austen szyderczo naśladuje styl historyków, jednocześnie naśmiewając się z ich pretensjonalnej bezstronności. Jako źródła podaje m.in. sztuki Szekspira i Sheridana, powieść Charlotte Turner Smith oraz opinie rodziny i przyjaciół. Historia, której pełny tytuł brzmi: Historia Anglii od czasów panowania Henryka IV do śmierci Karola I, spisana przez stronniczego, uprzedzonego i nieświadomego historyka, zawiera niewiele rzeczowych informacji, opierając się przede wszystkim na komicznym przedstawieniu angielskich monarchów oraz ich charakterach i zachowaniach. Dzieło zostało dedykowane siostrze Jane, Cassandrze, która jest też autorką ilustracji znajdujących się w tekście.
Skan rękopisu można zobaczyć na stronie projektu Jane Austen Fiction Manucsripts.

Strony internetowe