Watsonowie

Watsonowie to niedokończona powieść Jane Austen. Pisarka zaczęła pracę nad nią około 1803 roku i prawdopodobnie porzuciła 1805. Wpływ na to mogła mieć śmierć jej ojca w styczniu 1805 roku, ale możliwe jest, że niepowodzenie wysłanej wydawcy Susan (Opactwa Northanger) nie zachęcało jej do dalszej pracy. Powieść składa się z pięciu rozdziałów i liczy około 18 tysięcy słów (ok. 50 stron w polskim wydaniu). Została opublikowana w 1871 roku, jako część Wspomnień Jamesa Edwarda Austen-Leigh, który też nadał jej tytuł, pod którym jest dziś znana.

Fabuła

Emma Watson jest córką owdowiałego, schorowanego pastora, który oprócz niej ma jeszcze piątkę dzieci, dwóch synów i trzy córki. Emma wychowywała się u bogatej ciotki, lecz po jej powtórnym małżeństwie zmuszona została do powrotu do domu. Jej trzy siostry są niezamężne - najstarsza wciąż rozpamiętuje dawną miłość, zaś dwie młodsze są zdeterminowane, by jak najszybciej znaleźć mężów. Po powrocie Emma przyciąga uwagę otoczenia, między innymi gburowatego Lorda Osborne'a oraz jego dawnego nauczyciela, pana Howarda.

Zakończenie

Cassandra Austen, siostra Jane, wiele lat po jej śmierci pokazała rękopis swoim bratankom i opowiedziała, jak pisarka zamierzała dokończyć dzieło. Pan Watson wkrótce zmarł, a Emma zamieszkała w domu swych braterstwa, ludzi o ciasnych umysłach. Odrzuciła oświadczyny Lorda Osborne'a. Najbardziej interesującym wątkiem miała być miłość Lady Osborne do pana Howarda oraz odwzajemnione uczucie tego ostatniego do Emmy, którą w końcu poślubił.

Strony internetowe